Kütahya Osmanlı Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği okyay derneği

Ruh ve nefs arasındaki 11. fark

Anasayfa » Tasavvuf Kavramları » Ruh ve nefs arasındaki 11. fark
share on facebook  tweet  share on google  print  

Ruh ve nefs arasındaki 11. fark

"Tasavvuf Kavramları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Ruh
11- Ruh ve nefs arasındaki 11.fark:
 
a) Nefs uyku halinde vücuttan ayrılır.

30/Zumer-42: Allah, fizik vücutları ölüm anında öldürür. Ve onlar ki, uykularindadır, ölmemişlerdir,
o zaman, üzerine ölüm hükmedilecek olanı (kişinin fizik vücudunu uyku halinde)  tutar ve diğerini (nefsi) belirlenmiş ecele (zamana) kadar (rüyada dilediği yere) gönderir. Muhakkak ki bunda, tefekkür eden kavim için elbette âyetler (ibretler) vardır.

Uykudan evvel nefsin elektron devir sayısı fizik vücudun yarısı kadardır. Uykudayken fizik vücudun devir sayısında azalma, nefsinkinde yükselme olur. Devir sayıları eşit olduğu anda nefs vücudu terk eder ve dilediği yere gider. Mesafeler hiç önemli değildir. Kişi uyandığı zaman nefs, kâinatın neresinde olursa olsun sonsuz hızla geri dönerek fizik vücudun içine girer ve normal standartlarda kişi uykusundan uyanır.

b) Ruh dilediği an vücuttan ayrılabilir.
 
(17/İsrâ-85). Rabbimizden bize üfürülen ruh, Allah'ın kendisine tevdi ettiği emrin ve hedefin bilincindedir. Ruh, her zaman saftır ve hiçbir günaha katılmaz. Fizik vücut bir günah isleyecekse nefs akla hâkim olur. Nefs kişiyi ikna etmiş ve bir şerr işletecekse ruh hemen fizik vücuttan ayrılır, o hiçbir zaman günahlara iştirak etmez. İnsan ruhu öyle tertemiz özelliğe sahiptir ki, dilediği anda fizik vücuttan ayrılabilmek ve dilediği anda tekrar fizik vücudun içine yerleşebilmek yetkisine sahiptir. Böyle bir olaydan insan vücudunun haberi bile olmaz. Ruhun elektron devir sayısı fizik vücudunkine eşdeğer değildir. Ama dilediği anda fizik vücudumuzla kendi elektron sayısını dengeye getirmek yetkisine sahiptir. Böylece Allahû Tealâ'nın yetki verdiği insan ruhu, günah islerken o vücuttan ayrılır. Fakat mürşide ulaşamayan kişinin ruhu gök katlarına çıkamaz, Allah'ın Zat'ında fani olamaz.
Devam edecek.
 
Allah razı olsun..
Kaynak : Ali Rıza Öztuna
Tür : Diğer Tarih : 14.03.2019
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Sayfa Ziyaret Sayacı
43.757